A jóga gyakorlásának célja

A jóga gyakorlásának célja első hallásra egyszerű lehet. Jó közérzet, egészséges test, kiegyensúlyozott lélek, rövidebben „Ép testben, ép lélek”. Ha valaki ezért iratkozott be egy jógaiskolába, megtette az első lépést, hogy életét boldogabbá tegye ezen a Földön.

A jóga gyakorlásának célja

Ugyan a jógát sokféleképpen értelmezik a különféle keleti és nyugati kultúrák, de abban mind egyetértenek, hogy a jóga legvégső célja a karmától való megszabadulás, ezáltal kilépés az élet és halál körforgásából.

A jóga révén lecsillapíthatjuk gondolataink természetes gomolygását, amelyek különben minden földlakót megakadályoznak abban, hogy felismerje saját Szelleme természetét. Akárcsak a Nap gyógyító sugarai, a jóga is jótékony a keleti és a nyugati ember számára egyaránt. Legtöbbünk gondolatai nyugtalanok és csapongók, ezért van szükség az elme megfegyelmezésére, azaz a jógára.

Pramahansza Jogananda: Egy jógi önéletrajza

Az idevezető út hosszú és rögös, de ha egyszer rálépünk, életünk teljesen új értelmet nyer. A fejünkben állandóan zakatoló kérdések, mint „Ki vagyok én? Miért vagyok itt?” hirtelen válaszra találnak és egy eddig ismeretlen világ tárul elénk – Önmagunk. A jóga önismeret. Gyakorlásával megismerjük fizikai testünk működését és határait, lelki problémáink gyökerét és szellemi fejlettségünk fokát.

Az olykor igen kemény munka alatt, a jóginak (jógázó szanszkritul férfi: jogin; nő: jogini) harcolnia kell. Természetesen nem a többi ember illetve a társadalom ellen, hanem a benne élő ellenség, a harag, erőszak, kapzsiság, féltékenység és gyűlölet ellen. Szép lassan egyre világosabbá válik, hogy minden, ami történik velünk, legyen az jó vagy rossz, mind-mind önmagunkból ered.

A jóga legvégső célja a megvilágosodás (számádhi). A számádhi egy olyan élmény, melynek során a jógázó nem csupán saját test, lélek és szellem hármasságának harmóniáját tapasztalhatja meg, de egyben az egész univerzummal való egységét, ahhoz való mélységes kapcsolódását is. A jóga tehát nem csupán testgyakorlás, de nem is vallás, hanem a testnek, a léleknek és a szellemnek az integrációjára, ill. ennek megtapasztalására kidolgozott rendszer.