A jóga elterjedése

A hindu hagyományokra épülő vallások, többek között a buddhizmus szerint az emberek élete nem ér véget a hallállal, hanem mindenki újjászületik, valamilyen más emberi, állati, növényi, sőt – esetleg még az is előfordulhat, hogy isteni alakban. Hogy a halála után ki mivé lesz, az a jó és rossz tetteknek, a karmának (a sorsnak) a következménye.

A jóga elterjedése

A jó és rossz cselekedetek következményeiből, vagyis a nem éppen kívánatos örök újjászületések forgókerekéből, az ún. szamszárából, az ősi felfogás szerint kizárólag a szerzetesek közösségének tagjai szabadulhatnak ki, elsősorban jógagyakorlatok által.

Ez az oka annak, hogy a jóga évezredeken keresztül az ashrámok (szerzetesi közösségek) kolostorainak, az erdők mélyén élő remetéknek a féltve őrzött titka, csodatevő elmélete maradt.

Mivel a szerzetesek rájöttek, hogy a hatha jóga gyakorlás nagyszerűen segíti az egészség megőrzését, a szervezet munkabírásának fokozását, és a testi teljesítőképesség fejlesztését nyilvános jógaiskolákban is tanítani kezdték a jógát a világi fiataloknak.

És amint ez az ősi filozófia kiszivárgott a kolostorokból, azonnal felkeltette a modern műveltségű indiai orvosok, szakemberek érdeklődését is. Bombayben és több más indiai nagyvárosban tudományos jógakutató intézetek nyíltak, hogy megvizsgálják a különböző jógagyakorlatok hatását az emberi szervezetre és tudatra. Ezzel a jóga elindult diadalútjára.

Nincs semmi, ami állandó: a nap és a hold felkel, majd lenyugszik; a tiszta, áttetsző napot a sötét, sűrű éjszaka követi. Minden változik, óráról órára.

– Pramahansza Jogananda: Egy jógi önéletrajza

A századforduló elején megismerkedtek a jógával a Távol-Keletre, Indiába, Tibetbe utazó európai kutatók is és nagy feltűnést keltő könyveket, tudósításokat írtak.

Különösen gyors fejlődésnek indult a jóga Észak-Amerikában és a nyugati országokban. Egyes irányzatai modernizálódtak, elszakadtak a vallástól, és a materialista világszemlélethez közeledtek. Ez a folyamat különben már Indiában megkezdődött. Emellett az ősi hindu filozófia minden országban a nemzeti sajátosságok szerint alakult, formálódott tovább.

Különösen elterjedt az Egyesült Államokban, ahol a népszerűsítéséhez hozzájárult a Fromm által átvett Zen-buddhizmus is. Európában viszont előkelő helyre került az angol és francia jóga. Magyarországon megjelentek dr. Baktay Ervin és Dr. Weninger Antal jógakönyvei. A jóga megismerését rajtuk kívül még elősegítette Selva Raja Yesudian, aki 1936-ban telepedett le Budapesten, és 1949-ig kb. 10-15 ezer embert ismertetett meg a jóga alapjaival. A 1948 körüli politikai helyzet és a politikai körök azonban bizalmatlanná váltak és megtagadták az engedélyt a jóga gyakorlására. A jóga akárcsak a pszichoanalízis, ugyanarra a sorsra jutottak.

A következő hullám a hatvanas évek végén jelentkezett, s ebben Dely Károly jelentős szerepet vállalt. 1990-ben írt Jógagyakorlatok c. könyve valamint a Magyar Jógaközpont létrehozása emberek ezreit ismertette meg a jóga gyógyító erejével.